2018 Winners

Griffith Business Chamber held our 2018 Awards on 26th May 2018. We're proud to announce the nominees and winners of the 2018 Business Awards. Congratulations!  

It was a fabulous night attended by 245 people to Celebrate Excellence in Business! The business community of Griffith should be extremely proud!

Outstanding Young Employee- Sponsored by Hit 99.7/Triple M

Nominees:

  • Apprentice Hairdresser Georgia Burns: Individual Haircare
  • Restaurant Manager Fabiola Valtolina: Limone Dining
  • Lauren Marshall: LiveFit 24/7
  • Workshop Foreman Chaise Moat: Serafin Ag Pro
  • Works Co-ordinator James Taliano: Griffith City Council
  • Employment Consultant Tamara Balding: The Personnel Group

WINNER: Chaise Moat – Serafin AgPro

Start Up Superstar- Sponsored by Win TV

Nominees:

  • JJ Farm Equipment
  • Emerge Creative Agency
  • Griffith Regional Funeral Services
  • Performance and Safety Solutions
  • Cartel

WINNER: JJ Farm Equipment (Justin James)

 

Excellence in Small Business - Sponsored by Viatek

Nominees:

  • Blooms the Chemist
  • Leading Edge Computers
  • LiveFit 24/7
  • Griffith Feed and Grain
  • Straight Line design and Marketing
  • My Lending Specialist
  • Drive Thru Pharmacy 

WINNER: Leading Edge Computers (Teagan & Aaron LePage)

 

Excellence in Business - Sponsored by AusSafe Super

Nominees:

  • The Rehabilitaion Company (RehabCo) Thrive Psycology and KidSkills – Griffith Branch
  • Griffith Post School Options
  • Microtech DPS
  • Murray Cod Australia
  • The Personnel Group

WINNER: Murray Cod Australia (Matt Ryan)

Outstanding Young Entrepreneur -  Sponsored by Beyond Bank

Nominees:

  • Jye Michael Sorensen-Priest – Little Green Trucks
  • Matthew Ammendolia – The All Natural Company
  • Cassandra Smeeth – Bella Vita Tours

WINNER: Cassandra Smeeth – Bella Vita Tours

Excellence in Innovation- Sponsored by Deakin University

Nominees:

  • Serafin Machinery 
  • Murray Cod Australia
  • A&G Engineering

WINNER: Murray Cod Australia

Outstanding Employer of Choice - Sponsored by Elders Insurance 

Nominees:

  • DeBortoli Wines
  • Roy Spagnolo and Associates
  • The Personell Group
  • Owen Toyota

WINNER: The Personnel Group

Local Recognition for Excellence in Export -  Sponsored by LINX

WINNER: Red Belly Citrus (Vito Mancini)

 

Local Customer Service Award - Sponsored by The Area News

Top 15 Finalists:

  • Cafe 2sixty2
  • Leading Edge computers
  • The Athlete’s Foot
  • Rehab Co
  • Hanwood Village Store
  • La Piccola Grosseria
  • Essential Bags and Accessories
  • Griffith Retirement Estate
  • Fred Cole Betta Electrical 
  • O’Donnell’s Cafe
  • John Dodd Pharmacy
  • 3 Brothers
  • Laser Hair and Skin Clinic
  • Bakers Delight
  • Mia Casa

WINNER: The Athlete’s Foot

Local Business Person of the Year - Sponsored by Official Sponsor Griffith City Council

Nominees:

  • Peter Calabria – Yenda Producers Co-Op
  • Roseanne Cotteril – Cafe 2sixty2
  • Matthew Kenny – LiveFit 24/7
  • Karen Health – RehabCo
  • Paul Pierotti – Caesars Family Stores
  • Luke Piccolo – Limone Dining
  • Cheryl Wood – Griffith Central Shopping Plaza
  • Roy Spagnolo – Roy Spagnolo and Associates

WINNER: Roy Spagnolo